پرهنگ

مدیریت فرهنگ، با کاغذ و دسته چک و جلسه!

پرهنگ

مدیریت فرهنگ، با کاغذ و دسته چک و جلسه!

پرهنگ

دغدغه اصلی پرهنگ، فرهنگ است. اما به سیاست، اقتصاد، جامعه و... هم سرک می‌کشد.
پرهنگ بیشتر از نوشته‌های خودم پر شده است، هر چند از نوشته‌های دیگران نیز خالی نیست.
ارادتمند؛ علی اصغر جوشقان‌نژاد

تاريخ پرهنگ
آخرین نظرات
عضوی از راز دل

خطوط موازی

پنجشنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۱، ۰۱:۵۹ ق.ظ

movaziآیا قد علم کردن یک نهاد خصوصی در مقابل ارگان های دولتی خوب است یا نه؟ مثلا آیا اگر آموزش و پرورشی داریم که از کارش راضی نیستیم، راه بیفتیم و یک سیستم آموزشی دیگر تاسیس کنیم و سعی کنیم با شیوه انقلابی! آن را اداره کنیم! باعث اصلاح سیستم آموزشی می شویم؟

یا مثلا آیا اگر در مقابل جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم مردمی عمار را علم کنیم و در مقابل نمایشگاه رسانه های دیجیتال، نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی را، موجب بهبود فضای مجازی و سینما خواهیم شد؟

آیا این گونه مقابله با ارگان های دولتی به صواب است یا خطا؟

*

وقتی نهادهای حاکمیتی در حوزه ای مسئولیت دارند و وظیفه خویش را به درستی انجام نمی دهند، ممکن است به خاطر اهمیت آن حوزه نتوانیم انحرافش را تحمل کنیم و به دنبال راهی برای اصلاح باشیم.

معمولا راحت ترین شیوه، راه اندازی نهادی موازی است که در مقابل نهاد دولتی جوانه بزند و رشد کند.

با توجه به غرور ارگان های دولتی، این اقدام باعث اصلاحشان نخواهد شد. ارگان دولتی به جوانه رقیبش به چشم تحقیر می نگرد و یا از قوه جبر برای زمین زدنش سود می برد یا اصولا وقعی به چنین امور سخیفی! نمی گذارد.

اگر به هر صورت آن جوانه ی موازی رشد کند و به قدری بزرگ شود که نهاد دولتی احساس خطر کند، باز هم به دنبال اصلاح خود بر نخواهد آمد. بلکه یا تمام تلاش خود را برای ایجاد انحصار قانونی و شروع دعوای حقوقی مصروف خواهد کرد یا همچنان سر خود را با تمام قدرت در زیر برف نگه خواهد داشت.

اگر از پس بازی های حقوقی، (به دلیل پشتوانه مردمی یا قدرت های سالم و ناسالم دیگر) نهاد رقیب همچنان بتواند خویش را حفظ کند، احتمالا یک نمونه فعالیت سالم را به نمایش خواهد گذاشت و در مقابل یک ارگان رسمی دولت را از کار خواهد انداخت. حالا چنین اتفاقی خوب است یا بد؟

*

به نظر نگارنده، دراکثر موارد، از کار انداختن یک ارگان دولتی ناصواب است. به طور عمومی می توان گفت یک نهاد خصوصی نباید کاری را که دقیقا در شرح وظایف فلان ارگان دولتی است آغاز کند.

به عنوان نمونه حضرت آقا در دیدار با هیئت دولت چنین فرموده اند:

در دولت نباید کارهاى موازى انجام بگیرد. کار موازى چند عیب دارد: اولاً هزینه‌ى انسانى زیادى بیجا مصرف میشود، ثانیاً هزینه‌ى مالى زیادى مصرف میشود، ثالثاً تناقض در تصمیم‌گیرى‌ها به وجود مى‌آید - وقتى دو دستگاه مسئول یک کارى هستند، این یک تصمیم میگیرد، آن هم یک تصمیم دیگر میگیرد - و رابعاً از همه بالاتر، مسئولیت لوث می شود. فرض کنید توى فلان مسئله‌ى اقتصادى یا مسئله‌ى فرهنگى یا مسئله‌ى سیاست خارجى یا هرچه، اگر چنانچه یک مشکلى پیش بیاید، مسئولیت لوث میشود. وقتى کار موازى انجام گرفت، مسئولیت لوث میشود. بین دولت - یعنى قوه‌ى مجریه - و بعضى از دستگاه‌هاى بیرون از قوه‌ى مجریه، یک جاهائى بعضى موازى‌کارى‌ها هست. همه‌ى تلاشمان این است که بلکه این موازى‌کارى‌ها را یک جورى حل کنیم، اصلاح کنیم، علاج کنیم. در داخل دولت، دیگر نبایستى از این موازى‌کارى‌ها به وجود بیاید. حالا یک موارد خاصى هست؛ اما کلى‌اش این است که موازى‌کارى خوب نیست.

این فرمایشات، در مورد موازی کاری در دولت است، اما علاوه بر آنکه اشکالات موازی کاری در داخل و خارج دولت یکسان است، اشاره هایی نیز به موازی کاری دولت و نهادی در خارج از آن در این کلام وجود دارد.

همچنین به این نکات حضرت آقا در دیدار با سازمان تبلیغات توجه کنید:

سازمان تبلیغات اسلامى و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى باید از انجام کارهاى موازى بپرهیزند و هر یک به طور مشخص وظایف ذاتى خود را انجام دهند. البته نباید حوزه هنرى را دست بزنید، چون تشکیلاتى است که روى آن خیلى کار شده و حقى هم به هنر مذهبى و دینى دارد و باید به عنوان یک پایگاه، همیشه حزب اللهى بماند و در کار نفوذ ارزشها و معارف دینى در بدنه هنر، از همه جلوتر باشد.

دقت کنید که حضرت آقا اولا از موازی کاری بر حذر می دارند و ثانیا حفظ حوزه هنری را هم به آن خاطر که «خیلی روی آن کار شده است» لازم می دانند. یعنی نه آنکه چنین موازی کاری واضحی که بین حوزه هنری و وزارت ارشاد وجود دارد خوب باشد، اما حالا که چنین ارگانی ایجاد شده و این همه رشد کرده است، آن را حفظ کنید. ثالثا بلافاصله برای تفکیک وظایف و حداقل کردن موازی کاری تلاش می کنند و فعالیت حوزه هنری را به هنر مذهبی و دینی محدود می نمایند.

به نظر شما اگر حوزه هنری به تازگی تشکیل شده بود، حضرت آقا آن را از سایر موازی کاری ها استثنا می کردند؟ به عبارت دیگر آیا این تشکیلات -فارغ از میزان زحمتی که تا کنون برایش کشیده شده است- ذاتا ضروری است؟

*

به همین نسبت احساس می کنم که راه اندازی برنامه هایی مثل نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی که دقیقا در مقابل نمایشگاه رسانه های دیجیتال راه افتاده است، منطقی و صحیح نیست. چه بسا راه اندازی خود «مجمع فعالان فضای مجازی» نیز (آنگونه که اکنون فعالیت می کند) موازی مرکز رسانه های دیجیتال باشد و شاید با شیوه و اهداف دیگری بتوان حضورش را ضروری دانست.

*

دیدار اخیر حضرت آقا با جشنواره فیلم مردمی عمار نیز (که به طور واضحی در مقابل جشنواره فیلم فجر راه افتاده است) نمی تواند توجیهی برای اقدامات مشابه باشد. چه آنکه:

1- حضرت آقا با حوزه هنری نیز دیدار کرده اند و آن فرمایش ها را داشته اند، پس اصل دیدار دلیل چنین امری نیست.

2- به نظر می رسد که اساسا جشنواره فیلم عمار، حوزه ای از سینما را پوشش می دهد که در حوزه اهداف جشنواره فیلم فجر نیست: «سینمای مردمی»

3- ممکن است به دلایلی در حوزه سینما، چنین راه حلی ضروری باشد و این از همان موارد استثنا به شمار آید.

نظرات  (۷)

سلام
به نظر من انقلابی ها خودشون یه جورایی دوست دارن تافته جدا بافته باشند این نکته به خوبی در همین نمایشگاه ها بخصوص رسانه های دیجیتال دیده میشه هرساله به طوری همین شرکت هایی که داعیه انقلابی بودن دارن چشم دیدن هم شرکتی هایی که در مسیر اینها قدمی دارن بر می دارن رو ندارن چه برسه به سایر شرکتها ..اول باید خودمون اصلاح کنیم نه چشم طمع به جیب مخاطبمون بدوزیم..عدم استقبال و هزینه بالای تولیداز عواملیه که مجبور میکنه در حد نمایشگاه باشن محصولات انقلابی و الا همه شرکت ها دوست دارن در صورت تهیه مبالغ محصولشون همه مردم داشته باشن.
۰۳ اسفند ۹۱ ، ۲۲:۲۳ علی اصغر جوشقان نژاد
به عبارت دیگر می فرمایید در امور فرهنگی، موازی کاری هوشمندانه می تواند مزیت نیز باشد.
اما آن چه مورد انتقاد من بوده است، موازی شدن با یک ارگان رسمی دولت (با سیاست ها و شیوه های نسبتا یکسان) است.
۰۳ اسفند ۹۱ ، ۲۲:۲۰ علی اصغر جوشقان نژاد
لوگو را حذف کردم. ممنون از تذکرتان
۰۳ اسفند ۹۱ ، ۲۲:۱۵ علی اصغر جوشقان نژاد
بهترین جا برای آنکه محصولات انقلابی ارائه شوند، نه در نمایشگاه رسانه های انقلابی، بلکه در جایی است که همه مردم باشند. جدا کردن رسانه های انقلابی از سایر رسانه ها، بیش از همه به ضرر انقلاب است.
۰۳ اسفند ۹۱ ، ۱۱:۳۰ سلمان عبداللهی
سلام
به نظر حقیر، انجام یک کار در دو بخش مجزا، به شرطی که تقابل بین آن ها نباشد و از سیاست یکسان پیروی کنند و فقط روی مزیت نسبی هاتأکید کنند، می تواند مزیت هم باشد. به شرطی که ظرفیت فعالیت برای هر دو بخش موجود باشد و منجر به حذف یکی نشود.
اما مشکل ما اینجاست که به انحصار طلبی معتقدیم و دوست داریم فقط خودمان باشیم و همه مجبور باشند بدی های مان را هم نادیده بگیرند و وابسته مان باشند.
مثلا ذات اینکه جشنواره فجر با قوت راه خود را برود و نقشی از پیش تعیین شده در جامعه را ایفا کند و جشنواره مردمی هم داشته باشیم که موضوع و مخاطبش تفاوت می کند، مخرب نیست. اما وقتی جشنواره عمار به سمت جایگزینی با فجر برود و هنرمندان حرفه ای را دفع کند، ضربه ی بزرگی به هر دو جریان است. هر چند هنرمندان فجر و عمار، هر کدام محبوب عده ای و مغضوب عده ای دیگر باشند؛ مزیت این است که هر دو گروه درگیر سینما شده اند و با آینده نگری، زمینه ی هدایت و استفاده از تجربیات فراهم خواهد شد.
برادر
آخر جوابی از این جشنواره بوی سیب تون بهمون ندادید ..
پیشنهاد می کنم سال دیگه بذارید بوی دق!!
راستی این لوگو پخش زنده رادیو معارف تون لینکش به کجاست؟؟!!
موفق باشید
سلام
به نظر من از اونجایی که متولی جشنواره رسانه های دیجیتال و نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی خود وزارت فرهنگ و ارشاد هست فکر نکنم مشکلی و یا موازی کاری بشه اسمشو گذاشت به نظر من برای مخاطب چه از لحاظ وقت و چه تخصص بهتره که جایی ورود کنه که اتلاف وقت کمتری براش داشته باشه ..شما فکر کنید نفری که گرایش مذهبی و یا انقلابی داره بره برای رسانه دیجیتال تا محصول باب میل خودشون دریافت کنه ناگزیره تمامی غرفه را رو بگرده و N تایم وقت بذاره و آخر هم پیدا نکنه حال اینکه در نمایشگاهی که تخصصی گرایش و فکر خودش باشه بهتر به نتیجه میرسه..مثالی ساده تره اینکه نرم افزاری کوثر که آشنایی دارید باهاش ایام نمایشگاه رسانه های دیجیتال نرم افزارهای انقلاب اسلامی شو نیاورده بود چرا؟!!
اما در موسوم نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی همشو آورده بود!!
به نظر من مقایسه نمایشگاه و سینما تفاوت داره نباید این دو رو تجمیع کرد .
یا علی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی